EnergieSignaal
Rekening6 minuten lezen

Gasverbruik gemiddeld: m3 per jaar per woningtype

Rij rijtjeswoningen in een Nederlandse straat op een heldere najaarsmiddag, met dunne damp uit drie schoorstenen op de daken

Gasverbruik gemiddeld: volgens Milieu Centraal verbruikt een Nederlands huishouden met een gasaansluiting 1.040 m³ gas per jaar (pagina van 4 september 2026, voorlopige CBS-cijfers over 2024). Dat is een gemiddelde, geen mediaan, gecorrigeerd voor het weer, en het CBS komt zelf voor dezelfde periode op 948 m³. Hieronder zie je waarom de getallen verschillen en hoe je je eigen verbruik afleest.

In het kort

  • Milieu Centraal noemt 1.040 m³ per jaar voor een huishouden met gasaansluiting (CBS-cijfer 2024, voorlopig). Het CBS noemt 948 m³ per aardgaswoning in 2024. Alle getallen hier zijn gemiddelden, geen medianen.
  • Het woningtype telt zwaarder dan het aantal bewoners (Nibud). Het CBS noemt voor 2024 gemiddeld 550 m³ voor een bewoner in een nieuw klein appartement en 1.850 m³ in een oude, grote vrijstaande woning met twee of meer bewoners.
  • Gemiddeld gaat 72 procent van het gas naar verwarming (Milieu Centraal).

Gasverbruik gemiddeld per jaar: welk getal klopt?

Er is niet één gemiddelde. We vonden vier getallen, elk met een eigen basis, en geen enkele bron noemt een mediaan.

Bronm³ per jaarJaarBasis
Milieu Centraal (gewijzigd 4 sep 2026)1.0402024, voorlopigHuishoudens met gasaansluiting, gecorrigeerd voor het weer
CBS, De energierekening (26 feb 2026)9482024Aardgaswoningen, gecorrigeerd voor het weer
CBS StatLine 81528NED (gewijzigd 31 aug 2026)8002024, nader voorlopigAlle woningen, ook met stadsverwarming; weercorrectie niet vermeld
Nibud (cijfers per juni 2026)1.000niet vermeld“Gemiddeld alle woningen”, berekening op basis van Milieu Centraal en CBS

Het CBS geeft voor aardgaswoningen ook de eerdere jaren: 1.314 m³ in 2019, 1.090 in 2022 en 937 in 2023. Voor 2025 en 2026 staan er prognoses van het PBL: 958 en 928 m³. Volgens Milieu Centraal daalde het gemiddelde gasverbruik van 2010 tot 2024 met 36 procent, onder meer door zuinigere cv-ketels en betere isolatie. Woningen met een warmtepomp of warmtenet tellen bij Milieu Centraal niet mee.

Gasverbruik gemiddeld per woningtype

De CBS-tabel over alle woningen (StatLine 81528NED, voorlopig) geeft per woningtype het gemiddelde in 2025, met 2024 tussen haakjes:

Woningtype (alle woningen, CBS)m³ per jaar, 2025 (2024)
Appartement550 (560)
Tussenwoning770 (770)
Hoekwoning890 (900)
Twee-onder-een-kapwoning1.010 (1.010)
Vrijstaande woning1.260 (1.270)

Deze tabel telt alle woningen mee, ook die met stadsverwarming of een warmtepomp, en vermeldt geen weercorrectie. Dat is een andere basis dan de 1.040 m³ van Milieu Centraal.

Maakt het uit of je alleen woont?

Het woningtype telt zwaarder dan het aantal bewoners, schrijft het Nibud: bij gas doet het aantal personen er minder toe. Het CBS geeft voor aardgaswoningen tien profielen (tabel 4.1.1 in De energierekening, voorlopige cijfers over 2024, gecorrigeerd voor het weer). Milieu Centraal toont dezelfde cijfers en legt uit: oud is gebouwd vóór 1992, nieuw vanaf 1992, klein is tot 100 m², middelgroot 100 tot 150 m² en groot vanaf 150 m².

Profiel (aardgaswoningen, 2024)1 bewoner, m³ per jaar2 of meer bewoners, m³ per jaar
Nieuw klein appartement550geen profiel
Oud klein appartement690860
Oude kleine rijwoning8501.000
Oude middelgrote rijwoning1.0101.110
Nieuwe middelgrote rijwoninggeen profiel900
Oude grote rijwoninggeen profiel1.520
Oude grote vrijstaande woninggeen profiel1.850

Het CBS rekent tussen-, hoek- en twee-onder-een-kapwoningen samen als rijwoning. Onze eigen rekensom: bij een oude kleine rijwoning is 1.000 m³ voor twee of meer bewoners 18 procent meer dan 850 m³ voor één bewoner (1.000 gedeeld door 850), bij een oud klein appartement 25 procent (860 gedeeld door 690). Het verschil tussen woningtypen is groter: de oude grote vrijstaande woning ligt bij twee of meer bewoners ruim twee keer zo hoog als het oude kleine appartement (1.850 gedeeld door 860 is 2,15).

Waarom lopen de gemiddelden uiteen?

Voor 2024 geeft Milieu Centraal 1.040 m³ en het CBS 948 m³, allebei voor woningen met aardgas en gecorrigeerd voor het weer. Waarom die twee verschillen, leggen de bronnen niet uit. Onze eigen rekensom: 1.040 is ongeveer 10 procent hoger dan 948 (1.040 gedeeld door 948).

Het lagere getal van 800 uit StatLine heeft wel een zichtbaar verschil: die tabel telt alle woningen. Volgens het CBS was in 2024 bijna 83 procent van de woningen een aardgaswoning en werd bijna 9 procent hoofdzakelijk elektrisch verwarmd; voor die tweede groep geeft tabel 4.1.1 280 m³. Onze eigen rekensom, bij benadering: 0,83 keer 948 plus 0,09 keer 280 is ongeveer 812 m³, dichtbij de 800. Woningen met stadsverwarming zitten daar niet apart in; onze rekensom is een indicatie en geen sluitende verklaring.

Waar gaat het gas naartoe?

Gemiddeld gaat 72 procent van het gasverbruik naar het verwarmen van je huis. De rest gaat naar warm water, vooral douchen, en een klein beetje naar koken (Milieu Centraal, gewijzigd 18 september 2026). Voor warm water noemt Milieu Centraal elders gemiddeld 240 m³ per jaar (gewijzigd 2 juli 2026). Dat zijn twee pagina’s zonder sluitende verdeling. Wat dat gas kost en welke contractvormen er zijn, lees je bij vast, variabel of dynamisch contract.

Gasverbruik gemiddeld per dag en per maand

Een gemeten gemiddelde per dag of per maand voor huishoudens vonden we niet bij het CBS, Milieu Centraal of het Nibud. Onze eigen rekensom op de 1.040 m³ van Milieu Centraal: 1.040 gedeeld door 365 is 2,8 m³ per dag, en gedeeld door 12 is 87 m³ per maand. Dat zijn jaargemiddelden gedeeld door de dagen of maanden, geen meting. In de winter gaat er meer gas naar verwarming (onze eigen lezing, op basis van de 72 procent voor verwarming); daarover meer bij gas in de winter.

Zo lees je je gasverbruik af

Meter met draaischijfjes. Voor de jaarafrekening geef je alleen de cijfers vóór de komma door (Enexis, Stedin). Wie zo’n meter nog heeft, krijgt in 2026 (Stedin: 2026 of 2027) een brief van de netbeheerder om de meter gratis te vervangen.

Digitale en slimme gasmeter. Het display staat standaard uit om de batterij te sparen. Liander legt uit dat je kort op de knop onder het display drukt; waar die knop zit, verschilt per merk. Meer over het apparaat lees je bij slimme gasmeter. Meterstanden geef je volgens Liander door aan je energieleverancier, niet aan de netbeheerder.

Slimme meter. Je hoeft geen standen door te geven: de netbeheerder leest ze uit en geeft de standen van de maand door aan je leverancier. Dag-, uur- en kwartierstanden gaan alleen met jouw toestemming door (ACM). Volgens de ACM houdt de slimme meter elk uur het gasverbruik bij. Je leverancier maakt gratis een maandoverzicht met je verbruik van de afgelopen maand, vergeleken met de jaren ervoor en met ongeveer dezelfde huishoudens.

Geen standen doorgegeven. Dan schat je leverancier je verbruik met de standaardjaarafname: het gemiddelde op jouw adres van de afgelopen 2 tot 3 jaar, met weer en temperatuur meegerekend (ACM).

Veelgestelde vragen

Wat is het gemiddelde gasverbruik van een huishouden?

Milieu Centraal noemt gemiddeld 1.040 m³ gas per jaar voor een huishouden met een gasaansluiting (pagina van 4 september 2026, voorlopige CBS-cijfers over 2024). Het CBS noemt voor 2024 gemiddeld 948 m³ per aardgaswoning. Dat zijn gemiddelden, geen medianen.

Hoeveel gas verbruikt een vrijstaande woning gemiddeld?

Volgens het CBS (StatLine 81528NED, alle woningen, voorlopig) gemiddeld 1.260 m³ in 2025 en 1.270 m³ in 2024. Voor een oude, grote vrijstaande woning met twee of meer bewoners noemt het CBS 1.850 m³ in 2024 (aardgaswoningen, gecorrigeerd voor het weer). Dat zijn twee tabellen met een eigen basis.

Hoe lees ik mijn gasverbruik af?

Bij een meter met draaischijfjes geef je alleen de cijfers vóór de komma door (Enexis, Stedin). Bij een slimme gasmeter staat het display standaard uit; Liander legt uit dat je kort op de knop onder het display drukt. Met een slimme meter hoef je geen standen door te geven (ACM).

Hoe zie ik mijn gasverbruik per maand?

Je leverancier maakt volgens de ACM gratis een maandoverzicht met je verbruik van de afgelopen maand. Een gemeten gemiddelde per maand voor huishoudens vonden we niet; onze eigen rekensom is 87 m³ (1.040 gedeeld door 12), geen meting.

Bij EnergieSignaal krijg je een bericht als stroom goedkoop is. Zo werkt het.

Lees verder: Gasaansluiting verwijderen: wat is gratis en wat kost het?.

Bronnen

Nagelopen op 15 oktober 2026.

  1. Milieu Centraal: Gemiddeld energieverbruik (gewijzigd 4 september 2026)
  2. CBS: De energierekening - januari 2026 (26 februari 2026)
  3. CBS StatLine: Energieverbruik particuliere woningen; woningtype en regio’s (tabel 81528NED, gewijzigd 31 augustus 2026)
  4. Nibud: Kosten van energie en water (cijfers per juni 2026)
  5. Milieu Centraal: Besparen op gas (gewijzigd 18 september 2026)
  6. Milieu Centraal: Bespaartips warm water (gewijzigd 2 juli 2026)
  7. Enexis: De energiemeters in uw meterkast
  8. Stedin: Energiemeters
  9. Liander: Meterstanden aflezen en doorgeven
  10. ACM/ConsuWijzer: Meterstanden op de energierekening
  11. ACM/ConsuWijzer: De slimme meter

Lees ook

Blijf op de hoogte van de nieuwste energie-updates

Kies je onderwerpen

Je krijgt eerst een bevestigingsmail; pas na je klik ontvang je af en toe e-mail over de onderwerpen die je koos. Je kunt je altijd afmelden of je onderwerpen aanpassen. Lees onze privacyverklaring.

© 2026 EnergieSignaal. Alle rechten voorbehouden. · Niet gelieerd aan WhatsApp of Meta.